Kondicionál slovesný rod přací

Komentář autora
Mužský katalektický daktylský tetrametr. Rým vesměs sdružený (a obvykle dost chabý).
(V osmém verší jsem měl původně "co srdce velí ti, vždyť TY jsi Drak." Ale potřeboval jsem zdůraznit ono Ty, tak jsem tu větu přeformuloval aby bylo pod přízvukem. Navíc tam nabývá na výraznosti i prostřednictvím opakování.)
žánr: Poezie | přidáno: 30.5.2014 (5:52) | oblíbené 2

Bylo by na čase vrátit se zpět.
Bylo by záhodno svou píseň pět.
Bylo by potřeba křídla svá dát
větrům všem na pospas, přestat se bát.

Kondice neschopná života znát:
"Bylo by" pochybné kondice znak.
Neváhej, neřeš to, učiň jen tak,
co srdce velí ti, TY jsi přec Drak.

Bylo by na čase nezírat zpět.
Bylo by záhodno jen svou si pět.
Bylo by potřeba plaměnně řvát,
kondice zbytečné na cáry drát!

Vracím se hrdý a jako vždy svůj
v tu naši domovskou drakovu sluj.
Osude zaváhej, nachvilku stuj,
zbyde pak po tobě úrodný hnůj!

Komentáře


reagovat Lohikäärme - 2014-05-30 23:45:05
Páni, to se mi líbí. Vím že je to o kondicionále, ale upřímně, myslím že první sloky je škoda, dala by se využít pro více poetické dílko, a je celá taková.. nepasuje mi k tomu zbytku. Co se týče techniky, netroufám si něco podotknout, sama mám mezery a navíc (a to hlavně) nemám co vytýkat.
Tu první sloku nemůžu přestat číst.
Pozn.: Myslím že se ti tam vloudila ještě jedna chyba, potvora. Poslední sloka, první verš, slovo "hradý" neznám, asi tam mělo být "hrdý".

A ještě otázka, kde ses naučil všechny odborné termíny? Zní to skoro sprostě.

Reakce:


Drakobíjcobijec - 2016-01-09 22:55:13
Jéje, já Ti zapomenul odpovědít. Inu terminologie vzešla tak nějak samočinně, se studiem klasické filologie, vlastně jakékoli filologie a trochy pátrání na internetu. (Téměř dva roky dozadu, οιμοι, eheu, běda!)


reagovat Olafsonn - 2014-05-30 05:54:24
Doporučuji
Tak tohle je technicky dokonalé a nabité energií. Na začátku ubíjejícího pracovního dne mi to dokonale nakoplo sešlý organizmus!
P.S.: Z toho komentáře jsem nepochopil ani slovo.
Jo, a druhá sloka, druhý řádek, třetí slovo (?)
Zpráva byla upravena: 2014-05-30 05:56:33

Reakce:


Drakobíjcobijec - 2014-05-30 10:51:44
Vysvětlení:
Je-li nějaký verš mužský, znamená to, že končí na přízvučnou slabiku. Je-li katalektický, znamená to, že poslední metrická stopa není úplná (chybí jí jedna nebo dvě, jako v tomto případě, slabiky). Je-li daktilský, znamená to, že se skládá ze samých daktylů (tedy stop -uu přízvučná, nepřízvučná, nepřízvučná). Tetrametr je početní určení kolikrát se opakuje metrum ve verši tedy tetra je řecká číslovka čtyři, tudíž čtyři metra na verš. Sdružený rým říká, že se rýmují vždy dva po sobě následující verše. Že jsou ty rými chabé již není technický termín (ačkoli velmi podobné termíny opravdu existují) jen jsem chtěl podotknout, že nejsou přezpříliš původní a neotřelé, vlastně vás nepřekvapí (je to pravda i záměr, neboť báseň pak lépe plyne a dá lépe vyznít rytmu).

P.S.: Bavíme-li se o básni, nepoužíváme termínus technikus řádek, ale verš. A to slovo je překlep, vypadlo mi tam enko. Děkuji.

Děkuji za komentář a hlavně za to, že mi umožnil předvést svou terminologickou zdatnost. Miluji když se můžu předvádět (A draci vědí, že ne vždy se předvádím právem, jako v tomto případě).



Souhlas s poskytnutím osobních údajů
design © Olven