Bezejmenná

Komentář autora
Básnička, kterou se mi dlouho nedařilo napsat. Pokoušela jsem se nějak popsat draky s vědomím, že popsat něco takového je v podstatě nemožné.Stále to není úplně dokonalé, ale zatím je to můj nejlepší pokus. A protože žádná moje báseň nemá jméno, nemá ho ani tahle.
žánr: Poezie | přidáno: 17.5.2014 (13:39) | oblíbené 5

Panují legendám
Zastiňují slunce
Podléhají větru
Hájí zájmy ohně

Letící
Plachtící oblohou
Lovící z výšky
Snášeje se rychle

Kdo jim vládne?
My?
Oni?
Lidé?

Komentáře


reagovat Drakobíjcobijec - 2014-06-10 10:04:35
Na rozbory jsem nikdy nebyl, asle nevím jak lépe říci své postřehy: (- přízvučná slabika, u nepřízvučná, ů s možným vedlejším přízvukem)

Panují legendám__-uu-uu
Zastiňují slunce__-uůu-u
Podléhají větru___-uůu-u
Hájí zájmy ohně__-u-u-u

Letící___________-uu
Plachtící oblohou__-uu-uu
Lovící z výšky_____-uu-u
Snášeje se rychle__-uůu-u

Kdo jim vládne?____-u-u
My?______________-
Oni?______________-u
Lidé?_____________-u

První verš je poněkud anomální, ale nevadí to. (byť by stálo za zvážení nepořídit-li mu metrickou obdobu ve verši čtvrtém, nebo ho přetvořit, eventuelně první sloce přidat pátý verš se stejným metrem).

Další tři jsou trochejský trimetr, bez debvat o existenci, či absenci vedlejšího přízvuku v češtině.

Druhá sloka je poněkud složitější. Čtyři daktyly následované čtyřmi trocheji a se závažnou gramatickou chbou v čísle přechodníku.
Drak snášeje se, draci snášejíce se. (-e m. sg., -íc f. a n. sg., -íce pl m. f. n.). Řekl bych že by si to zasloužilo přestavět, celádruhá sloka. (Mimochodem všimni si, jak ten archaismus v posledním verši působí dobře na gradaci básně, archaismus vždycky překvapí, natožpak má-li špatné číslo). Navíc postupně se dloužící verše v této sloce jsou v jakémsi kontrastu s zrychlující se gradací verše: letící (dlouhá, plynulá, ladná činost onomatopoicky sevřená v oněch dlouhých slabikách se stejným vokálem) oproti prudkému útoku ze zálohy vyjádřeným vlastně tak dlouhou frází: z výšky snášeje se rychle. (s poněkud rychlejší metrickou kadencí, trochejí). To jsou prvky které stojí za zachování, ale ta sloka potřebuje ukáznit.

Poslední sloka je poněkud patetická, nenápaditá, otřepaná, ale ostatně proč ne, kdo nemá rád kýč. I zapřísáhlí odpůrci kýče jím opovrhují jenom proto, že se jim dostal pod šupiny.

Ale druhý verš druhé sloky potřebuje ještě jednu slabiku, nebo posunout až na samý konec básně (na konci básně jej využít jako akatelektický verš, tj. neúplný, něco jako tři tečky pro nedokončenou výpověď.) Tedy:

Kdo jim vládne?___Kdo jim vládne?___Kdo jim Vládne?
My?_____________My snad?________Oni?
Oni?_____________Oni?____________Lidé?
Lidé?_____________Lidé?___________My?!

P.S.: Stejně tak pokládám za nešťastné krytí veršů se syntaktickými celky. A báseň bez jména je jako tělo bez duše. (Pokud to pochopitelně není záměr se kterým se pak musí umět pracovat, jako například místo jmen používat datum sepsání, a vytvořit k tomu numerickolitterární kód ve kterém by bylo zahrnuto i kolikátá báseň toho dne to byla, a kolikáté přepracování. ala hvězdné datum, nebo MDT v knihovně.)
Zpráva byla upravena: 2014-06-10 10:17:27


reagovat Nay - 2014-05-19 11:46:28
Zkus je pojmenovávat! :D Báseň se pojmenovává proto, že je to šikovný prostředek jak si tak trošičku stranou pohrát, ať se slovy, nebo třeba významem toho, co jsi napsala, pojmenovávání básní je super :3

Nu, gramatika.
V českých básních velká písmena obvykle fungují stejně jako v jakémkoli jiném textu - tedy pokud na konci řádku není věta ukončena, pak na začátku dalšího je malé písmeno (pokud není jiný důvod pro velké písmeno). Také, v básni se interpunkce používá. Tady mám pocit, že ti chybí buďto tečky, nebo čárky. Kdybys báseň narovnala do jednoho řádku, tak by pořád měla být gramaticky správně :]

Tak tedy, tohle bude nejspíš jen velice málo pověřené, poněvadž (povídám to pro jistotu opakovaně) poezie je pro mě území, kterou spíše teprve objevuji.
Je tu vidět jak záměr poetičnosti (což je, alespoň za mě, velice příjemné pozitivum), tak i jistá neobratnost co se jazyka týká. Chtělo by to trochu nad tím posedět, ‚ohmatat‘ si, co ta slova vlastně takhle dohromady dělají a pohrát si s jejich obměnou. Tedy tak to dělám já a často než je dílko hotové, nezůstane v něm jedno slovo stejné. Znám tvora, který napíše báseň během deseti minut a je hotová - ale ten má spoustu praxe, a i tak jich spoustu posléze přečte a zahodí. Tohle na mě působí jako úplně první, nejhrubší náčrt. V delším textu by to mohl být třeba vcelku působivý úvod, ale takhle, samotnému tomu pro mě chybí nějaký dojem.
Také - nový řádek není jenom nějaká básnická povinnost, je to prostředek jak změnit tok četby. Zkus ho používat s náležitou razancí, určitě si to oblíbíš :]

Nu, hodně štěstí a radosti v další tvorbě! :]

Reakce:


seze - 2014-05-21 12:07:58
Tak v prvé řadě děkuji za komentář, tvých rad si cením.

Svoje básničky nepojmenovávám proto, že mi to přijde hrozně ultimátní, jako kdybych čtenářovi řekla, ať si představí tohle a hotovo. A to já rozhodně nechci. Spíš si přeju, aby zapojil svoji fantazii a třeba se zkusil zamyslet nad tím, jak by ji pojmenoval on. Mám i jiné básně (ne o dracích, které jména později dostaly a mnohem víc se mi líbily bez nich).

O těch tečkách máš asi pravdu, uvidíme, co se s sím dá dělat. :D

Opravdu to není původní verze. Tahle už byla na několika místech upravená. Ta neučesanost je možná z části způsobená tím, že se verše vůbec nerýmují, což je ostatně také záměrem. Obvykle, když se mě na to někdo zeptá, říkám, že každý verš jakoby představuje jednu sloku a já místo, abych ji rozepsala, dám tam jen jeden verš, který ji shrnuje a ať si pod ním představ, co chce. Při čtení potom doporučuju dělat za každým veršem dlouhou odmlku a celé to hned působí jinak.

Ještě jednou děkuju za tvůj názor. V takový dlouhý komentář jsem ani nedoufala. :D


Nay - 2014-05-21 12:13:36
Mnu, rádo se stalo, nalož s ním jak uznáš za vhodné :D


reagovat Tirtael - 2014-05-17 15:06:11
Doporučuji
Krásná básnička, nevím co na to říct... prostě krááása!



Souhlas s poskytnutím osobních údajů
design © Olven