##default_nadpis##

Heraldičtí draci

Nevážné pojednání o heraldických dracích a příbuzných tvorech.

Narazil jsem nedávno na takový zvláštní problém. Do jedné ze svých povídek jsem potřeboval několik jmen míst, nebo obcí, které by nějakým způsobem souvisely s draky. Dlouho jsem si s tím hlavu nelámal a prostě si otevřel wikipedii. Výsledek byl však žalostný. Pod heslem drak byly opravdu jen ty nejvykřičenější dračí destinace, které zná asi opravdu každý. Zkusil jsem tedy vyhledat heraldické a městské znaky. Zkoušel jsem všelijak záludně formulovat dotaz v googlu, šmejdil jsem a hledal, ale nic! Žádný takový smysluplný seznam se mi najít nepodařilo.

Nejsem zrovna zdatný internetový pátrač, a tak jsem to asi po dvou hodinách vzdal s tím, že se obejdu s tím, co mám.

Přibližně dva měsíce na to jsem měl cestu kolem Svitav. V klídku se šinu sedmdesátkou po standardně rozbité okrsce a najednou koukám, u silnice stojí drak! Taková černá potvůrka s dlouhým ocasem. Zubil se na mě a mával biskupskou holí, jako by stopoval. Nebyl samozřejmě živý, ale namalovaný na ceduli pod jménem obce. Mě to samozřejmě ohromně zaujalo a tak jsem doma opět nažhavil elektronky svého Jáchyma a mrknul se na to.

Nebudu tě už déle napínat, milí dračí příteli, zkrátka mi došlo, že existují seznamy obecních znaků a že měst a vesnic u nás není zase až tak moc na to, abych je všechny v nějakém reálném čase, neprohlédnul a nevybral z nich ty, které mají ve znaku draka.

Časem pomohly i nápovědy z vypůjčených knih, rady přátel a nějaká ta korespondence s obecními úřady. Tak jsem našel celkem 33 sídel, která mají ve znaku draka, saň, dračí hlavu, nebo alespoň něco, co draka připomíná.

Nečekej však nějaký ucelený rozbor s přesnými popisy erbovních znamení. Já heraldice nerozumím a ono by to taky bylo pořád dokola: drak, takovej nebo makovej, na takovým či onakým poli třímající v tlapách například láhev od piva. Ne, tak takhle ne! Většina znaků je k vidění na wiki u názvu konkrétní obce. Z celé vznešené heraldické vědy se podržím pouze názvosloví. Takže jako draka budu popisovat tvora s dvěma zadníma nohama a křídli, kdežto saň bude čtyřnohá a případně bez křídel. Jasné? Já věřím, že ano, takže jdeme na to!

Začnu patrně nejprofláknutějším dračím městem, kterým je bezesporu Brno. Ovšem tady jsou hned dva háčky. Zaprvé brněnský drak je, podle výše uvedeného rozlišení, saň a navíc, ač je známým brněnským atributem, přímo v městském znaku není. Za zmínku tady však stojí pověst o likvidaci nebohého tvora pomocí otrávené návnady. Ta je zajímavá nejen jako důkaz o tom, že lidé v souvislosti s námi už kdysi dávali přednost zbabělému a podlému přístupu, ale i fakt, že naprosto stejnou pověst mají polském Krakově.

V těsném závěsu se draží Trutnov. Ten do našeho seznamu už rozhodně patří, protože v jeho znaku hraje saň (opět) stěžejní úlohu. Drak je spojen přímo se vznikem města a, ač zhynul snad ještě zbaběleji než jeho brněnský kolega, lidé si ho tam dodnes považují. Trutnov označují za město draka a v dubnu pořádají dračí slavnosti.

Tady bych ještě přihodil zajímavost. Našel jsem teorii, že trutnovský a brněnský drak je jedno a to samé zvíře.

Česká Kamenice, má ve znaku saň zobrazenou dosti neobvyklým způsobem. Ona totiž není až tak v něm, jako okolo. Toto poměrně specifické zobrazení souvisí s osobou Čeňka z Vartemberka, který byl držitelem tak zvaného dračího řádu. Dračí řád založil císař Zikmund jako spolek ochránců víry a bojovníků proti pohanům, zejména Turkům. Skutečnost byla však taková, že šlo spíše o jeho vlastní fanklub, který ho měl politicky podporovat. Nicméně když se v Čechách objevili husiti, dračí řád se zaměřil i proti nim. Je zajímavé, že Čeněk v Vartemberka se stal jeho členem, ač byl celý život převážně husitou :)

Všichni členové dračího řádu měli právo přidat ke svému erbu draka, právě tak, jak je to vidět na městském znaku České Kamenice.

Tušil jsem, že erbů s draky nebude tolik, a proto jsem se rozhodl zařadit sem i tvory, kteří do naší pomyslné rodiny přímo nepatří. Jedním z nich je bazilišek, který skoro jako drak vypadá, ale bývá zobrazován s kohoutí hlavou. Právě takhle ho najdeš ve znaku Benátek nad Jizerou.

Obec Hať má v erbu bílého hada s korunkou a Tlučná krokodýla, kterého lze považovat za saň. Po znaku Ostrova nad Jizerou se zase prohání ještěrka.

Hodně jsem váhal nad zařazením znaku Michalových Hor. Jejich erb totiž znázorňuje boj archanděla Michaela s ďáblem. Jenže čert tu má tak naprosto nezaměnitelnou podobu, že jsem nakonec neodolal.

Nyní tedy můžeme přejít k čistokrevným drakům, tak jak je známe a jak se nám líbí: Bořitov, Erpužice, Babice, Dlouhá Třebová (to je můj stopař), Chlum, Jirany, Trstěnice. Město Kolín má ve znaku draky dokonce dva. Nakonec jsem si nechal Třebovice, které jsou, kupodivu, hned vedle Dlouhé Třebové a k jejich erbu mám i profesionální popis:

Modrý, stříbrný vlnovatým břevnem dělený štít, s dvěma z břevna vyrůstajícími listy lekna v horní polovině, mezi nimi šestihraná hvězda, v dolní polovině zlatý drak s červenou zbrojí.

Jako další tu máme skupinu saní. Starovice mají sice v erbu jakýsi podivný hybrid, ale saň to asi bude. Dále Krabčice, Brozany nad Ohří a Bousín.

Nyní mi dovol, můj milý šupinatý příteli, zamyslet se trošku nad vztahem draka a člověka. Řekněme si to otevřeně a bez příkras; jsme úžasní! Silní, mocní, moudří, inteligentní, KRÁSNÍ a hlavně svobodní. Udělali jsme lidem místo po našem boku, abychom mohli žít společně a posílili tak biodiverzitu našeho prostředí. Jenže lidé nás začali nenávidět a bojovat proti nám. Pravděpodobně posíleni záští vůči naší dokonalosti a frustrací ze své malosti.

Co si budeme nalhávat, v tomto boji zvítězili. Mají sice mnohem tenčí kůži, směšně veliké a neforemné hlavy, jsou mnohem slabší, na rukou mají jen něžňoučké nehtíky a zuby se hodí maximálně k trhání mršin. Přesto jsou úspěšní, protože jejich síla spočívá v jejich množství. Oni sami si velmi dobře uvědomují, že je to docela zbabělé, a proto vyzdvihují ty jedince svého rodu, kterým se podaří udělat samostatně něco výjimečného. A buřt jim záleží na okolnostech! Mám teď na mysli legendu o svatém Jiří. Je nechutně propagandistická a tendenční, ale díky své popularitě se promítla do velkého množství erbovních znamení. Tvůrci si sice libují v morbidní scéně, kdy jmenovaný světec zrovna vraždí některého z našich předků, nicméně drak je tu přítomen. Svatý Jiří mi byl také dobrým průvodcem při hledání. Ať už jako patron, kterému byl zasvěcen kostel či kaple v obci s hledaným znakem, nebo se jeho jméno v nějaké zkomolené formě objevilo přímo v obecním názvu.

Takovými místy jsou například: Jiřetín pod Jedlovou a Jiříkov. Horní a Dolní Jiřetín jsou zaniklými obcemi. Dále tu máme Brušperk, Horní Kounice, Kunvald, Napajedla, Miletín, Uhříněves a Vysoké Mýto.

Jestliže jsem scény se sv. Jiřím označil za morbidní, tak marně hledám výraz pro popis posledních dvou znaků. Snad sadisticky úchylné. Lošany a Mikuleč mají totiž ve svých znacích dračí hlavu v prvním případě propíchnutou mečem a v druhém kopím!

Prosím tě, jestliže žiješ v některém z těchto míst, nebo v jeho blízkosti, zkus navrhnout místnímu zastupitelstvu změnu obecního erbu na něco nám příznivějšího.

Třeba draka, žeroucího rytíře.


Abecední seznam

Poz.: Vyobrazení erbů najdeš na wikipedii na listech věnovaných jmenovaným obcím.

Zdroje:

  1. www.krasnecesko.cz
  2. www.wikipedia.org
  3. www.hrady.cz
Autor:Olafson

Komentáře


reagovat ArgusZmey - 2016-02-25 12:56:49
Už si rozmyšlal aj nad kategorizaciou slovenských obcí ?


Zápis povolen pouze přihlášeným.

Souhlas s poskytnutím osobních údajů
design © Olven