##default_nadpis##

Cesta do Fantazie

  • Originální název: Sen to Chihiro no kamikakushi/ Spirited Away
  • Rok výroby: 2001
  • Vyrobil: Studio Ghibli
  • Délka: 121 min
  • Námět, scénář a režie: Hayao Miyazaki
  • Hudba: Joe Hisaishi
  • Animace: Masashi Andou
  • V českém znění: Lenka Janikova, Eva Kurcicova, Eva Novotna, Jan Grygar, Ales Jary, Milan Horsky, Drahomira Kocova, David Kaloc, Petr Jancarik

Hodnocení

100%

Příběh

Příběh vypráví o holčičce Chihiro, která spolu s rodiči zabloudí do lázní, kde se osvěžují japonští bohové (kami). Její rodiče jsou potrestání za obsloužení se jídlem v tamních ve dne opuštěných stáncích promněnou ve vepře a Chihiro je rozhodnutá jim pomoci. Setkává se s chlapcem Haku, který se dokáže měnit v draka, nastupuje službu v lázních, a během své práce potkává mnohé rozličné postavy. Děj se odvíjí poměrně pomalu, ale to mu vůbec neškodí, spíše naopak. Ty dvě hodiny se budete koupat v roji neuvěřitelných osobností, kouzel a příběhů, uvidíte věci naší kultuře tak vzdálené a přece podobné a budete sledovat dění na plátně nehnutě tak dlouho, až vše nakonec dospěje ke šťastnému konci.

Jak to vidí: Adriel

Japonské anime je dozajista žánrem samo o sobě. Těžko se jakýkoli film z tohoto filmového odvětví a z této vzdálené země dá svým charakterem a výraznou obrazovou stylizací přirovnávat k něčemu jinému než k sobě samému. A pokud je japonské anime kusem filmové kultury, pak je Hayao Miyazaki (Hajao Mijadzaki) jejím obrovkým přínosem. Jeho filmy (z nejznámějších jmenujme hlavně v západní kultuře proslavené „Můj přítel Totoro“ a „Princezna Mononoke“) jsou díla charakteristická nejen díky své neuvěřitelně osobité a výtvarně dokonalé animaci, ale hlavně, pokud to tak mohu říci, svou duší. V jeho filmech se alespoň zčásti zračí onen nám známý „japonský duch“, který na nás prostřednictvím probíhajících obrazů působí. Japonci dokáží do všeho, co dělají, přenést trochu ze své filozofie, náhledu života a osobního rozvoje a Miyazaki to zcela potvrzuje. Cesta do fantazie je krásná ukázka filmu, který se na první pohled může zdát západnímu divákovi dětsky naivní, až možná nepochopitelný. Nezasvěcenec, a hlavně přízemní člověk, ve filmu nespatří nic než jen obyčejnou, překombinovanou pohádku a během celého jejího průběhu se bude snažit pochopit co se na plátně vlastně děje. Je to asi zčásti dané mnoha lidem nejasnému systému japonského náboženství, jehož prvky a v pravdě nám nevlastní polyteismus se projevuje ve všech Miyazakiho dílech. Je však třeba, pokud nemáte o japonské kultuře ponětí, zkrátka vypnout a oprostit se od všeho. Poté ti, kteří se jejímu kouzlu poddají, zcela přestanou přemýšlet a nechají se unášet dějem jako se Haku nechává unášet větrem na svých cestách, ty dokáže Cesta do fantazie pohltit a přinést mu neopakovatelný zážitek. Dokáže v nich rozproudit dávné vzpomínky a strhne z nich alespoň na chvíli strasti života. Těžko říci, jak to dokáže. Ať se tak děje díky naprosto unikátním „hluchým scénám“, jak jsem pojmenoval scény, kde chybí jakékoli náznaky hudby a mnohdy sledujeme třebas jen trávu či dlažbu s bosýma nohama, nebo zkrátka se vše odvíjí od prokreslenosti hlavní hrdinky, které všechny ostatní postavy vlastně jen vcelku bezcharakterně sekundují, a tak jsme naprosto ztotožněni pouze s postavou šestiletého dítěte. Nevím čím to je a vpravdě nechci to vědět. Neboť cesta do fantazie je japonskou Dó (duchovní cestou) se vším všudy a nezáleží přece na tom, proč. Důležité je se jí poddat.

Jak to vidí: Hikary

Není sporu, že Miyazakiho filmy jsou současnou špičkou mezi japonskými animáky. Každý jeho příběh mě vždycky chytne a nepustí, ať je o princeznách ze ztracených zemí nebo o člověku proměněném v prase. Podle mě je Cesta do fantazie vrcholem jeho tvorby. Příběh je silný už sám o sobě a hudba velmistra Hisaishiho celému filmu dodává šmrnc, který nadchne každého a to i ty diváky, kteří anime moc nemusí. Na své si samozřejmě přijdeme i my dračí příznivci, protože se jeden z hrdinů v draka proměňuje. Proporcemi je to sice nepopulární, ale jinak úžasný čistě japonský drak. Tím však dračí postavy končí a my se hold musíme spokojit sice s vedlejší, ale za to s dobře napsanou postavou. Ráda bych se ještě zmínila o DVD, ve kterém je obsažen i bolusový disk se zajímavostmi z natáčení. Za zmínku určitě stojí popis ztvárnění některých scén nebo natočení zvuků lázní a samozřejmě práce orchestru. K filmu bylo vydáno spoustu plakátů, sošek nebo knih. Určitě doporučuji koupit, pokud tomuhle filmu fandíte, protože vás neomrzí ani za deset let.


Screenshoty






















Komentáře


reagovat Dity - 2013-09-13 17:50:12
Nádhernýv film! Mám je tam všechny moc ráda! Hudba je úžasná a tím, že film pochází z naprosto jiné kultury jsem se dostala k tak trošku jinému žánru. No a musím se trošku pohádat s Niky, protože jsem viděla i princeznu Mononoke ale myslím že na Cestu do fantazie to nemá


reagovat Jannie - 2010-01-05 16:41:48
No, bohužel jsem se ještě nedostala k tomu, abych se na něj podívala, ale po vašich doporučeních bych asi měla...


reagovat Niki - 2009-08-16 17:31:00
No, rozhodně to patří k mým nejmilejším filmkům, ale na Mononoke to asi stále nemá :D
Jen bych chtěla podotknout na drobnou chybku u Adrieliny recenze - Můj soused Totoro je název filmu, kdyby jste ho hledali.
Pak zase v druhé recenzi od Hikaru - ještě jeden drak tam je. Nazývá se říčním bohem, je to drak s lidskou hlavou, tradiční postava japonského folkloru :)


reagovat Phasianidae - 2007-11-23 13:59:58
Nebudu opakovat superlativy, jeden z nejpoutavejsich animovanych filmu, co jsem kdy videl - pribehem, ztvarnenim a take predevsim hudbou, ktera u nej vytvari onu nezapomenutelnou atmosferu *si vzpomene na melodii, kdy Sen vypravi o tom, ze jednoho dne sama do vlaku nastoupi a zasni se...*


reagovat Dragona - 2007-11-04 11:10:05
tenhle film doporucuji ma krasny pribeh i zpracovani a ten drak je tam uzasnej


Zápis povolen pouze přihlášeným.

Souhlas s poskytnutím osobních údajů
design © Olven