FAQ - Návod na připojení k IRC


Takže nejdříve si stáhneme IRC klienta - já osobně doporučuju mIRC. Tento klient je podporován Windows 95, 98, 2000, XP a jde o sharewarovou verzi s 30-ti denní zkušební lhůtou...autor byl ale od té dobroty, že produkt funguje i poté, pouze vyzývá k registraci.

Instalace

Takže nejdříve si stáhněte mIRC klienta z http://www.mirc.cz/. Stažený soubor spustíte, odsouhlasíte licenci, objeví se okno pro zadání cesty k cílové složce (Destination folder), kterou můžete zadat ručně, procházením (Browse) nebo, což bude asi nejčastější, ponechat standardní nastavení, které soubory rozbalí a zkopíruje do složky Program Files/mIRC. Zaškrtávací pole při první instalaci ponechte tak, jak jsou nastavená, pouze pokud nechce mít zástupce na ploše, vypněte volbu Create shortcut icon.

Pokračujete tlačítkem Install. Po skončení instalace se objeví dialog, ve kterém můžete zaškrtnout možnost prohlédnutí jednoduchého manuálu k programu v angličtině (Read mIRC Help file) a spuštění po skončení instalace (Launch mIRC). Instalaci dokončíte tlačítkem Finish.


První spuštění

Program lze snadno spouštět prostřednictvím zástupce na ploše nebo přes start --> programy --> mIRC, případně po instalaci při zaškrtnutí příslušné volby (viz výše). Po spuštění odklikněte v okně, které naskočí Continue

odklikněte Continue
Informační okno About mIRC

Poté se automaticky otevře okno mIRC Options (pokud ne, tak ho otevřete View--> Options), ve kterém upravíte potřebná nastavení. Nejprve vyplňte políčka se jménem, mailovou adresou a hlavne kolonky Nickname a Alternative, kam napíšete přezdívku, pod kterou budete na kanale vystupovat. Alternativní jméno je použito tehdy, je-li primární nickname např. obsazený, visí na serveru i kanále po pádu připojení apod.

mIRC Options
Nastavení v okně mIRC Options

Dalším důležitým krokem je nastavení serveru, ke kterému se budete připojovat. Protože se "náš" server nenachází v seznamu, použijeme tlačítko Add. Otevře se okno Add Server.

Přidání serveru
Přidání serveru

V tomto okně vyplníte povinné údaje, tedy Description, což je název, pod kterým se kanál bude zobrazovat v seznamu, IRC Server, adresa vlasního serveru, pro #draci.info je to irc.furnet.org a port 6667 (při šifrovaném přenosu +6697). Potvrdíte tlačítkem Add.

Nastavení nového serveru
Nastavení nového serveru

Nyní se z okna mIRC Options připojíte k IRC serveru kliknutím na tlačítko Connect to IRC server. To může v závislosti na různých okolnostech (rychlost připojení, zatížení serveru) chvilku trvat. Potom napíšete do serverového okna dolů /join draci.info a odentrujete. Mělo by se vám otevřít okno s kanálem #draci.info.

mIRC Channels Folder
Nastavení v okně mIRC Channels Folder

Souhlas s poskytnutím osobních údajů
design © Olven